Pridať otázku

Vziať si na rekonštrukciu pôžičku či hypotéku?

Ak sa chystáte konečne pustiť do rekonštrukcie vášho bytu alebo domu, teraz je to najideálnejšie obdobie. Nezáleží však na tom, či idete upraviť jednu izbu alebo celý obytný priestor, záleží iba na tom, ako sa to rozhodnete prefinancovať. V tom Vám už však pomôže VÚB banka. Obvykle si každý pomôže úverom, vďaka ktorému má záruku, že celá rekonštrukcia prebehne hladko a bez problémov. Vedeli ste však, že čoraz častejšie sa na takéto účely využíva aj hypotéka? Ak je to pre vás novinka, pripravili sme prehľad výhod jedného či druhého spôsobu financovania takejto rekonštrukcie.

Začnime s úverom alebo inak povedané pôžičkou. Väčšinou si ľudia požičiavajú cez úver menšie sumy než cez hypotéku, čomu zodpovedá aj maximálna doba splácania, ktorá je stanovená na 96 mesiacov (teda 8 rokov). Pre bezúčelovú pôžičku sú charakteristické vyššie úrokové sadzby ako pri hypotéke, ktoré závisia od celkového posúdenia klienta a jeho žiadosti. Pohybujú sa od 5,90% (a to už vrátane bonusového zníženia sadzby o 2% pri splnení všetkých podmienok).

Oproti hypotéke je nevýhodou strop, pri úvere sa dá požičať len do výšky 25 000 eur. Výhodou je však rýchle vybavenie bez dokladovania účelu, zväčša na jednu návštevu pobočky, klienti VÚB banky to zvládnu aj z pohodlia domova cez internet banking alebo mobil banking. Klienti s trvalým pracovným pomerom ju vybavia len s občianskym preukazom. Po 18 mesiacoch od načerpania úveru VÚB banka vráti pri splnení podmienok poplatok za poskytnutie úveru.

Úver alebo pôžička je teda veľmi dobrou voľbou pre tých, ktorí sa púšťajú do menšej rekonštrukcie a chcú to rozložiť na čo najmenej splátok. Budú to mať tak bez nejakých väčších starostí, vybavovačiek či dokladovania. Nevýhodou môže byť vyšší úrok ako pri hypotéke a výsledná suma pôžičky, ktorá môže byť nižšia než tá, o ktorú klient požiadal. Všetko závisí od celkového posúdenia klienta.

Práve pri hypotéke tento problém odpadá, keďže sa pri nej počíta aj so založením nehnuteľnosti. Preto je vhodnejšia pre ľudí, ktorí plánujú rozsiahlejšie rekonštrukcie.

Oproti pôžičke má hypotéka dve veľké výhody – výrazne nižšie úroky a možnosť rozložiť si splácanie až na 30 rokov. Vďaka tomu si dokáže každý znížiť mesačnú splátku na minimum.

Záujemca o hypotéku si môže vybrať z dvoch typov – účelovej a bezúčelovej.

Účelová hypotéka má splatnosť nastavenú na 4 až 30 rokov. Jej výhodou je, že banka vie preplatiť náklady na rekonštrukciu a to najneskôr až do 12 mesiacov od jej realizácie. Oproti pôžičke musí klient rekonštrukciu zdokladovať buď faktúrami či bločkami, ak to zadal stavebnej firme. Ak si klient realizuje rekonštrukciu svojpomocne, doložiť môže len fotografie, rozpis zrealizovaných prác a čestné prehlásením o použití prostriedkov z hypotéky na investíciu do nehnuteľnosti.

Bezúčelová hypotéka má splatnosť nastavenú na 1 až 25 rokov. Jej výhodou je, že banka peniaze poukáže klientovi rovno na účet bez potreby dokladovania, ako prostriedky využil.

Pri všetkých hypotékach platí, že zabezpečenie úveru je vždy zriadením záložného práva na tuzemskú nehnuteľnosť. Vlastníkom nehnuteľnosti nemusí byť žiadateľ o úver, môže to byť aj tretia osoba. Záložné zmluvy k predmetu zabezpečenia podpisuje ako by bol majiteľom nehnuteľnosti.

Nasleduje zvolenie si dĺžky fixácie, teda obdobia, počas ktorého sa výška splátky nebude s určitosťou meniť. Od nej závisí aj výška úrokovej sadzby. VÚB banka má široký výber fixácií úrokovej sadzby, napríklad pri 4-ročnej fixácii je úroková sadzba už od 1,29%.

Výšku úveru si klient môže zvoliť už od 6 600 eur maximálne do 90% hodnoty založenej nehnuteľnosti. Veľkými výhodami pri hypotéke sú najmä nulový poplatok za poskytnutie úveru, pričom pri pôžičke sa klientovi poplatok vracia až po 18 mesiacoch pri plnení podmienok a takisto aj výhodné sporenie s bonusovým úrokom vo výške až 0,80%. Klienti do 30 rokov môžu so svojou prvou hypotékou získať aj špeciálny benefit 200 eur.

A sú tu ešte tri bonusy na záver. Prvým je preplatenie nákladov na ocenenie nehnuteľnosti až do výšky 150 eur, stačí len, ak si klient zvolí vybrané voliteľné služby (aktívny účet/zmluvné poistenie úveru/nehnuteľnosti/domácnosti). Druhým bonusom je limitovaná jednorazová finančná odmena 20 až 40 eur pre klientov, ktorí si zriadia poistenie úveru Cardif a táto ponuka platí pre nové aj existujúce hypotéky. Tretím bonusom je hypotekárny certifikát, ktorý získa každý úplne zadarmo. Slúži ako doklad o tom, že váš príjem postačuje na splácanie hypotéky a pomôže vám pri hľadaní nehnuteľnosti.

Hypotéka je tak rovnocenným, ak nie o niečo výhodnejším, súperom v súboji s pôžičkou pri vašom rozhodovaní, čo je výhodnejšie a praktickejšie využiť pri financovaní rekonštrukcie bytu alebo domu. Je však určite mnoho ľudí, ktorí preferujú jednoduchosť pôžičky pred o niečo výhodnejšou, i keď na prvý pohľad zložitejšou hypotékou.

Každopádne pri oboch týchto možnostiach platí, že ak si zoberiete hypotéku alebo pôžičku od VÚB banky v období od 18. 2. 2019 do 30. 4. 2019, registrujete sa na stránke www.vub.sk/rekonstrukcia, budete zaradení do súťaže o 3 architektonické návrhy na mieru v rukopise štúdia Rules.

Nech sa už rozhodnete akokoľvek, VÚB banka Vám so všetkým ochotne a rýchlo pomôže.

Pozrite si rýchly prehľad výhod pri pôžičke a hypotéke.

  PÔŽIČKA HYPOTÉKA
ÚROKOVÁ SADZBA od 5,9% od 1,29%
DOBA SPLÁCANIA do 8 rokov do 30 rokov (účelová)
ÚČEL Bezúčelová Účelová a bezúčelová
POPLATOK ZA VYBAVENIE ÁNO* NIE
MAXIMÁLNE ČERPANIE 25 000 eur 166 000 eur
SPORENIE K ÚVERU NIE ÁNO
POHODLNOSŤ VYBAVENIA z domu cez IB a MB na pobočke
DOKLADOVANIE NIE ÁNO (len pri účelovej)
RÝCHLOSŤ VYBAVENIA HNEĎ PÁR DNÍ
ODMENA  Vrátenie poplatku po 18 mesiacoch + súťaž o návrh architekta Benefit pre mladých + certifikát + preplatenie znaleckého posudku

 

Lucia

Lucia

je vo VÚB banke špecialista na oddelení zákazníckej podpory

Pomohla vám
táto odpoveď?

Pomôžte nám zlepšiť sa.

Ďakujeme za váš názor.