Pridať otázku

Financovanie rekonštrukcie pôžičkou alebo hypotékou?

Dobrý deň, chcel by som rekonštruovať kúpeľňu. Zvažujem, či si zobrať pôžičku alebo hypotéku. Prerábka by mala stáť 10 000€. Chcel by som začať na jar (marec – apríl). Čo by ste mi odporúčali. Ďakujem Martin z Košíc.
Martin
12.02.2019 - 13:50

Dobrý deň Martin,

pri pôžičke na rekonštrukciu by ste za súčasných podmienok a nastavení splácania na maximálnu dobu 8 rokov, mali splátku vo výške 148,59 eur.

Výhodou pôžičky je rýchlosť, stačí jeden doklad totožnosti a už dnes môžete mať peniaze z pôžičky na Vašom účte. Nepotrebujete predkladať banke doklad o príjme, ak ste zamestnancom na trvalý pracovný pomer. Nemusíte dokladovať účel a môžete získať  zvýhodnenú úrokovú sadzbu až o 2% v prípade zvolenia benefitu „Zľava z úrokovej sadzby“ a  splnení podmienok uvedených v úverovej zmluve. Nevýhodou je vyššia splátka ako pri hypotéke. Poplatok za poskytnutie pôžičky Vám vrátime po 18 mesiacoch od začiatku splácania pôžičky za predpokladu, že splníte podmienku stanovenú v úverovej zmluve, ktorou je zasielanie príjmu na bežný účet vo výšky dvojnásobku splátky.

Pri hypotéke by ste mali pri nastavení splácania na dobu 8 rokov (aby sme to porovnali s pôžičkou), splátku vo výške cca 110 eur, ak by ste si ju rozložili až na 30 rokov, tak by splátka bola omnoho nižšia, zhruba 34 eur pri 4-ročnej fixácii. Výhodou je sporiaci účet k hypotéke s úrokom až 0,80% a nevýhodou dokladovanie vykonaných prác, ktoré sa však dajú predložiť aj vo forme fotografií, čestného vyhlásenia o vykonaných prácach a stručného rozpisu prác.

Akú možnosť si zvolíte, je samozrejme na Vás, obyčajne sa hypotéka viac oplatí pri väčších a svojpomocných rekonštrukciách, ktoré dosiahnu alebo presiahnu maximálnu výšku prostriedkov, ktoré sa dajú získať prostredníctvom pôžičky na rekonštrukciu, teda 25-tisíc eur.

Prajem Vám krásny deň.

Zuzana

Zuzana

je vo VÚB banke špecialista na oddelení zákazníckej podpory

Pomohla vám
táto odpoveď?

Pomôžte nám zlepšiť sa.

Ďakujeme za váš názor.